PIT kasowy.  Rząd opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.  Warszawa, dnia 21 maja 2024 r.
PIT kasowy - Income Tax

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy kasowy PIT to metoda rozliczania skierowana do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. Wprowadza ona możliwość ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów, po uregulowaniu należności.

Kasowy PIT będą mogli stosować podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy opłacają podatek dochodowy według skali podatkowej (art. 27 ustawy PIT), IP BOX (art. 30ca ustawy PIT), podatek liniowy (art. 30c ustawy PIT) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).

Z nowej metody będą mogły korzystać podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej samodzielnie. Prawa do kasowego PIT nie będą więc miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Kasowy PIT, co do zasady, będzie mógł być stosowany również przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w odniesieniu do przychodów z tej działalności osiągniętych w roku jej rozpoczęcia.

Podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej, a jednocześnie w poprzednim roku podatkowym prowadzili samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli korzystać z kasowego PIT, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu w kwocie 250 tys. euro.

W przypadku, gdy w poprzednim roku podatnik prowadził działalność samodzielnie i w formie, np. spółki jawnej, do ustalenia limitu przychodów będą uwzględniane tylko przychody z działalności prowadzonej samodzielnie. Utrata prawa do kasowego PIT, w związku z przekroczeniem limitu w kwocie 250 tys. euro, nastąpi dopiero od następnego roku podatkowego.

Wysokość przychodów osiągniętych w bieżącym roku, tj. w roku stosowania kasowego PIT, nie będzie miała wpływu na możliwość stosowania kasowego PIT. Jeżeli podatnik osiągnie przychody w kwocie przekraczającej limit 250 tys. euro, to utrata prawa nastąpi od następnego roku podatkowego.

Kasowy PIT jest skierowany do przedsiębiorców nieprowadzących typowych ksiąg rachunkowych.

W celu skorzystania z kasowego PIT konieczne będzie złożenie oświadczenia o wyborze tej metody. Oświadczenie na piśmie podatnicy będą składać do 20 lutego roku podatkowego. Podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli działalność, albo do końca roku podatkowego, jeżeli działalność rozpoczęli w grudniu roku podatkowego.

Złożone oświadczenie o wyborze kasowego PIT będzie ważne również na lata następne, do czasu rezygnacji. W celu rezygnacji z kasowego PIT podatnicy będą obowiązani złożyć oświadczenie do 20 lutego roku podatkowego.

W metodzie kasowej przychód będzie powstawał w dacie uregulowania należności. Przez uregulowanie należności będzie rozumiane również częściowe uregulowanie należności, np. zapłacona zaliczka, przedpłata czy zapłacona rata.

Przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury. Oznacza to, że z upływem 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury. Rozwiązanie to ma na celu zapobieganie świadomemu, długotrwałemu odwlekaniu zapłaty w celu unikania płacenia podatku dochodowego.

Kasowy PIT będzie dotyczył wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami. Będzie on dotyczył wyłącznie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), tj. gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Metoda kasowa nie znajdzie zastosowania do transakcji z podmiotami powiązanymi.

Metoda kasowa nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Moment powstania przychodu ze zbycia takich składników będzie ustalany według metody memoriałowej.

Zasadą będzie potrącanie kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym zapłaty należności. Kosztem będą również, np. zapłacone zaliczki, przedpłaty, raty.

Odpisy amortyzacyjne będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów nawet jeżeli jeszcze podatnik nie zapłacił, np. za środek trwały, od którego dokonuje tych odpisów.